Yıllık Maliyetler

Almanyada Üniversite Eğitimi - Yıllık Maliyetler

Almanya'da üniversite ve yüksek lisans eğitimleri, yabancı öğrenciler için de ÜCRETSİZDİR. Sadece bazı eyaletlerde bazı üniversitelerde, Türkiye'de ikinci öğrenim için uygulanan harç ücretleri olabilmektedir, bunlarda yıllık 100 - 300 Euro aralığındadır.

Almanya'da üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilerimiz ve aileleri için en çok merak konusu olan maddelerden bir tanesi de eğitim ve diğer masrafların ne kadar olacağıdır.

Almanya'da eğitim ücreti olmadığı için, öğrencilerimizin aylık konaklama, yemekler ve ulaşım giderlerini hesap edebilmeleri adına ortalama olarak aylık 600 Euro ile 800 Euro aralığında bir gider tablosu belirleyebilmekteyiz. Burdan hareketle, yıllık sağlık sigortası, bir kaç kere Türkiye'ye geliş gidiş uçak masraflarını da düşünürsek, bir öğrencinin 1 yıllık ortalama gideri yaklaşık 10,000 Euro olacaktır.

Bu giderler düşünüldüğü zaman, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde ailesinden uzakta eğitim gören bir öğrencinin harcayacağı para ile Almanya'da harcayacağı giderler arasında her hangi bir fark olmadığı görülmektedir. Üstelik, Almanya'da öğrenim gören öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma izni de bulunmaktadır. 

POSEIDON olarak şunu belirtmek isteriz ki, Almanya'da eğitim ücretsiz olduğu için, sadece aylık konaklama ve yemek giderleri esas harcamalar olarak düşünülmelidir. Bununla birlikte, eğitim dili Almanca olduğu için öğrencilerimizin üniversite eğitimlerine başlamadan önce 1 yıl Almanca hazırlık görmeleri gerektiğini de unutmamamız gerekir. Akademik Almanca eğitimlerinin 1 yıllık ücretleri yaklaşık olarak 5,000 Euro ile 7,000 Euro arasında değişir.

Hem Almanya hem de yurtdışında üniversite yerleştirme hizmeti verdiğimiz DİĞER ÜLKELERDEKİ ORTALAMA MALİYET RAKAMLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

 


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.