Ön Lisans

Almanyada Üniversite Eğitimi - Ön Lisans

Almanya'da ön lisans eğitimi veren çok sayıda okul bulunmaktadır. Bu okullara kabul edilebilmek için Türkiye'deki üniversite yerleştirme sınavında bir ön lisans bölümüne yerleşmeniz yeterlidir.

Ayrıca yine AmerikaİngiltereKanada ve üniversite yerleştirmesi yaptığımız pek çok diğer ülkede olduğu gibi, Almanya'daki ön lisans eğitiminizi yine Almanya'da 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yaparak tamamlayabilirsiniz.

Ülkemizde Meslek Yüksek Okulları olarak bilinen 2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrencilerimiz ise, Almanya'da 4 yıllık üniversitelere geçiş yaparak yine eğitimlerini üniversite diploması seviyesine çıkartabilmektedirler. Ülkemizde 2 yıllık üniversite mezunu öğrenciler, iş bulma olanaklarının sınırlı olması nedeniyle lisans eğitimlerini 4 seneye tamamlayarak üniversite mezunu olmak istiyorlar. 4 yıllık lisans tamamlama olanaklarını değerlendirmek istediklerinde ise, bir takım zorluklar ile karşılaşıyorlar.

Türkiye’de 2 yıllık önlisans diplomanızı  4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek için neler yapabilirsiniz? Birinci alternatifiniz, DGS'ye girerek Dikey Geçiş Sınavı’nı kazanmaktır. Bölümünüzü yabancı dilde okuyacaksanız 2 sene lisans tamamlama eğitiminize 1 sene  hazırlık eğitimi ekleniyor ve toplam 3 senede lisans tamamlama eğitiminden mezun olabiliyorsunuz.

İkinci alternatifiniz ise 2 yıllık ön lisans eğitiminizin bitiminde, 4 yıllık bir üniversite kazanma hedefiyle üniversite sınavına tekrar girmektir. Üniversite sınavında başarılı olabilirseniz istediğiniz diplomaya sahip olabilmek için gereken süre Türkiye'de 4 senedir. Bu da herşeye yeniden başlamanız gerektiği anlamına geliyor. Eğer kazandığınız üniversite yabancı dilde eğitim veriyor ve yabancı diliniz yetersiz ise 4 senelik lisans eğitimi öncesinde 1 sene de hazırlık eğitimi almanız gerekiyor. Tabi üniversiteyi sınava ilk girişinizde kazanamadıysanız tekrar sınava girebilmek için bir sene beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Halbuki tüm bu süreçleri, sınavları ve stresi yaşamak yerine 2 senelik ön lisans diplomanızla lisans tamamlama eğitiminizi Almanya’da gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya’da lisans tamamlama eğitimi için sadece Türkiye’de 2 senelik önlisans bölümünden mezun olduğunuzu ispat etmeniz yeterlidir. Hiçbir sınav engeline takılmadan  Türkiye’de okuduğunuz  bölüm ya da benzer bir bölüme  devam ederek lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Almanya’da lisans tamamlama eğitiminizin süresi 3 yıldır. Almanca dil bilginiz yeterli değil ise 1 sene hazırlık okuyarak eğitiminize başlayabilirsiniz. Böylece toplam 4 senede hem yabancı dili konuşulduğu ülkede öğrenmiş hem de gelişmiş bir Avrupa Birliği ülkesinde yüksek standartlarda eğitim almış olursunuz. Transkriptiniz okul tarafından incelendikten sonra uygun görülmesi halinde okuyacağınız bölüm ile önlisans eğitiminizdeki ortak derslerinizin kredisini saydırabilirsiniz.

POSEIDON Yurtdışı Eğitim olarak Türkiye'de ön lisans eğitimini tamamlamış ve eğitimini 4 yıllık üniversite eğitim seviyesine çıkartmak isteyen öğrencilerimize Almanya'yı şiddetle tavsiye ediyoruz.


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.