almanya-yuksek-lisans ile Etiketli Sayfalar


Almanca Yeterlilik


Almanyada Üniversite Eğitimi - Almanca Yeterlilik

Yurtdışındaki birçok üniversitede eğitim almak için ilk koşul, yabancı dil yeterliliğinizi belirleyen TOEFL, SAT, IELTS, TestDAF sınavlarından birinden belli oranda başarılı bir sonuç almış olmanızdır. Sizden istenilen sınav, eğitim göreceğiniz ülke ve okula göre farklılık gösterir.

Örneğin Almanyada eğitim alacak öğrencilerimiz TestDAF sınavında gereken başarı notunu kanıtlamak durumundadır. AmerikaKanadaİngiltere veya Avustralyada eğitim alacak öğrencilerimiz ise TOEFL veya IELTS ile yeterli düzeyde ingilizceleri olduğunu kanıtlarlar.

Eğer yabancı dil düzeyiniz bu testlerden başarılı veya geçer puanlar alabilecek düzeyde değil ise yabancı dil eğitiminizi sizlere sunduğumuz Devamını Oku


Kabul Şartları


Almanyada Üniversite Eğitimi - Kabul Şartları

Almanya'da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel şart oldukça basittir. Türkiye'deki Üniversite sınavında taban puanı geçip, Türkiye'de herhangi bir özel üniversite ya da 2 veya 4 yıllık bir eğitim kurumuna yerleşmiş olmak gerekir. ÖSYM yerleştirme belgenizde Almanya'da okumak istediğiniz bölüme yerleşmiş olmanız, Almanya'da eğitim görmeniz için yeterlidir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabiir. KKTC üniversiteleri de bu kapsamda kabul görmektedir. Açıköğretim kabul edilmemektedir. Sınav sonucu 2 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre zarfında başvuru yapılabilmektedir.

Benzer şekilde, Almanya'da yüksek lisans (master) eğitimi görecek öğrenciler de yine Türkiye'deki lisans eğitimi aldıkları bölümde veya bu bölüme yakın olan başka bölümlerde Almanya'da master eğitimi görebilirler.
 
Almanya üniversitelerinde eğitim dili 98 % oranında Almancadır. Bu sebeple öğrencilerimiz öncelikle üniversitelerin bünyesinde bulunan Hazırlık sınıflarında veya akademik Almanca eğitimi veren Devamını Oku

Yıllık Maliyetler


Almanyada Üniversite Eğitimi - Yıllık Maliyetler

Almanya'da üniversite ve yüksek lisans eğitimleri, yabancı öğrenciler için de ÜCRETSİZDİR. Sadece bazı eyaletlerde bazı üniversitelerde, Türkiye'de ikinci öğrenim için uygulanan harç ücretleri olabilmektedir, bunlarda yıllık 100 - 300 Euro aralığındadır.

Almanya'da üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilerimiz ve aileleri için en çok merak konusu olan maddelerden bir tanesi de eğitim ve diğer masrafların ne kadar olacağıdır.

Almanya'da eğitim ücreti olmadığı için, öğrencilerimizin aylık konaklama, yemekler ve ulaşım giderlerini hesap edebilmeleri adına ortalama olarak aylık 600 Euro ile 800 Euro aralığında bir gider tablosu belirleyebilmekteyiz. Burdan hareketle, yıllık sağlık sigortası, bir kaç kere Türkiye'ye geliş gidiş uçak masraflarını da düşünürsek, bir öğrencinin 1 yıllık ortalama gideri yaklaşık 10,000 Euro olacaktır.

Bu giderler düşünüldüğü zaman, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde ailesinden uzakta eğitim gören bir öğrencinin harcayacağı para ile Almanya'da harcayacağı giderler arasında her hangi bir fark olmadığı görülmektedir. Üstelik, Almanya'da öğrenim gören öğrencilerin haftada 20 saate kadar&nb..
Devamını Oku


YÖK Denklik


Almanyada Üniversite Eğitimi - YÖK Denklik

Almanya'daki TÜM üniversitelerin ve yüksek öğrenim kurumlarının YÖK denkliği bulunmaktadır.

Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekmektedir. POSEIDON olarak, sizlerin ve ailelerinizin ileride uğrayabileceğiniz telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde büyük fayda görüyoruz.

Yurtdışında eğitim almaya karar veren öğrenci ve velilerin ilk aklına gelen sorulardan bir tanesi “YÖK DENKLİĞİ VAR MI?” olur. YÖK denkliğiyle ilgili uygulamalara geçmeden önce, bu uygulamalarla ilgili genellikle karıştırılan iki önemli başlığı açıklamak isteriz.

1.YÖK tarafından tanınma

2.YÖK denkliği

Tanınma: Tanınma üniversiteler ile ilgili bir durumdur. Yurtdışında gideceğiniz ülke, üniversite, üniversitenin fiziki yapısı, kadro yapısı, eğitim uygulamaları vb kriterler incelenerek üniversitelerin ..
Devamını Oku


Almanya Üniversiteler Listesi


Almanyada Üniversite Eğitimi - Almanya Üniversiteler Listesi

 

Almanyada Üniversite Eğitimi - Almanya Üniversiteler Listesi

Almanya'da 110 Devlet Üniversitesi dahil toplam 400 e yakın üniversite ve yüksek öğrenim (vocational) programları bulunmaktadır.

..
Devamını Oku
© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.
ÜNİVERSİTE ÜLKE SIRALAMASI DÜNYA SIRALAMASI
 Ludwig Maximilians Universität, Mänchen (University of Munich) 1 34
 Technische Universität München (TUM) (Technical University of Munich) 2 41
 Universität Heidelberg 3 45
 Humboldt-University, Berlin 4 62
 Aachen University of Technology 5 79
 Universität Freiburg